Bezpieczeństwo w domu – drzwi antywłamaniowe

Drzwi Lublin - Bramtech

Urządzając mieszkanie czy dom, zakładając firmę albo podnosząc standardy bezpieczeństwa w lokalu, warto postarać się o solidne, antywłamaniowe drzwi. Oferuje je wielu producentów, jednak często klienci nie znając dobrze rynku nabywają drzwi antywłamaniowe jedynie z nazwy. Co decyduje o faktycznym bezpieczeństwie, jakie zapewniają drzwi?

Sposoby zabezpieczeń w drzwiach antywłamaniowych

Statystyki policyjne nie kłamią – ponad połowa włamań w Polsce miała miejsce po sforsowaniu przez złodziei głównych drzwi. Są one najważniejszym i zarazem często najsłabszym punktem każdego domu. Aby zapobiegać włamaniom drzwi powinny mieć nie tylko solidny zamek – włamywacz może po prostu podsadzić drzwi w zawiasach albo wyłamać zamek. Drzwi antywłamaniowe zazwyczaj posiadają dodatkowe zamki i blokady wewnętrzne, uniemożliwiające otworzenie drzwi od zewnątrz nawet przy użyciu dobrego klucza.

Drzwi Lublin - Bramtech

W drzwiach antywłamaniowych obrócenie klucza w głównym zamku powoduje ruch rygli – w takim typie drzwi jest ich więcej, niż tylko przy samym zamku, jak w zwykłych drzwiach. Rygle mocno blokują drzwi na wysokości zamka, a także ponad nim i nad progiem. Często także dodatkowe rygle mocują się w części nad samymi drzwiami. Warto wybrać także model z dodatkowym bolcem przeciwwyważeniowym – można je dokupić w sklepie żelaznym i zamontować w każdych drzwiach. Wystarczy wkręcić je w ramę drzwi a we framudze wywiercić na nie otwór. Uniemożliwia to wyważenie drzwi z zawiasów.

Kwestie formalne – bezpieczne drzwi

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne da się dobrać do każdych uwarunkowań. W sklepach dostępne są wszelakie wielkości, najczęściej kupowane mają szerokość 97cm, a ich funkcją jest zagwarantowanie jak największego standardu i bezpieczeństwa. Aby mieć zupełną pewność, że drzwi Lublin, które kupiliśmy, są rzeczywiście antywłamaniowe, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • waga – lekkie drzwi z pewnością nie są bezpieczne. Jeśli jesteś w stanie bez problemu je unieść, to zwykłe drzwi z paroma zabezpieczeniami!
  • certyfikaty – prawdziwe drzwi antywłamaniowe muszą posiadać co najmniej dwa potwierdzenia tego stanu: Aprobatę Techniczną wydawaną przez Instytut Techniki Budowlanej oraz certyfikat z Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji, Instytutu Techniki Budowlanej lub Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Tylko te dokumenty – razem, nie można traktować ich zamiennie – poświadczają, że drzwi są zaklasyfikowane jako antywłamaniowe
  • dostępne skale – skala polska trójstopniowa, gdzie A i B to drzwi o wysokiej odporności na włamania, a C – drzwi antywłamaniowe, oraz skala europejska od 1 do 6, gdzie drzwi antywłamaniowe to te opatrzone cyframi 3 lub 4.