Digitalizacja filmów 8mm

Filmy nagrywane na taśmach 8mm były popularne na długo przed zawładnięciem świata video nie tylko przez telefony komórkowe, ale także kamery nagrywające filmy na niewielkie kasety w formacie zapisu VHS przeznaczonego do użytku domowego. Jeszcze w latach 80. nagrywano bowiem filmy na taśmach 8mm. Czy dziś można je jeszcze unowocześnić i sprawić, że przetrwają kolejne lata nez uszczerbku na jakości? Okazuje się, że tak.

Taśmy 8 mm przegrane na DVD? To możliwe

Wszyscy lubimy wspomnienia, zwłaszcza te z dzieciństwa i okresu młodości, gdy życie wydawało się prostsze. Dlatego też nie tylko dziś staramy się utrwalić chwile warte zapamiętania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było podobnie, tyle że dostęp do niezbędnego sprzętu nieraz przyprawiał o ból głowy. Niektórzy potrafili jednak zdobyć kamery, które do zapisu filmu wykorzystywały tak zwane taśmy 8mm (poprzedniki VHS), które na rynek wprowadziła firma Kodak w 1932 roku. Jeśli ktoś ma takie taśmy i z sentymentu nigdy ich nie wyrzucił, teraz ma okazję, by przegrać je na dużo wygodniejszy w obsłudze i nowoczesny format DVD.

Czym jest digitalizacja?

Digitalizacja może wydawać się pojęciem skomplikowanym, niemniej jednak w praktyce oznacza proces, w trakcie którego następuje konwersja materiału z zapisu analogowego na cyfrowy. Dlaczego warto taką konwersję przeprowadzić? Choćby dlatego, że niestety taśmy analogowe są dużo mniej wytrzymałe od obecnie popularnych nośników cyfrowych, z którymi nic się nie dzieje przez wiele lat. Ponieważ jednak przegrywanie tego rodzaju filmów na płyty DVD wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu, warto zaufać w tym aspekcie osobom, które posiadają odpowiednie doświadczenie.

Dlaczego warto przegrać filmy 8mm na nowoczesne nośniki?

film 8mmNiestety wraz z rozwojem techniki nagrań cyfrowych odtwarzanych przy pomocy jakiegokolwiek telefonu, komputera czy sprzętu DVD, coraz trudniej zdobyć projektor, dzięki któremu możemy obejrzeć filmy nagrywane przed erą VHS w formatach 8mm. Dlatego też lepiej je przegrać, by zachować wspomnienia bez stresu, że nasza taśma skruszeje, a sprzęt ze starości przestanie działać. Płyty DVD czy nagrania w formacie mp4 można dużo łatwiej przechowywać, na przykład na komputerze czy, w formie płyt, na półce, na której zajmą niewiele miejsca w porównaniu do starych taśm. Ponadto jeżeli zależy nam na jakości, która z upływem lat maleje na taśmach 8mm, to także powinniśmy zastanowić się nad przegraniem filmów z taśm celulozowych metodą skanowania poklatkowego.

Na czym polega skanowanie poklatkowe?

Metoda przegrywania filmów 8mm na nowoczesne formaty określana jest mianem skanowania poklatkowego ze względu na to, że polega na oddzielnym zapisywaniu każdej klatki jako samodzielnego obrazu, który zostaje następnie połączony przy pomocy specjalnego programu w pełny film video. Prędkość urządzeń przegrywających wynosi około 3 klatek na sekundę, a film, który otrzymujemy po przegraniu, ma bardzo dobrą ostrość, jakość, bez zniekształceń obrazu, za to w dużej rozdzielczości. Pamiętajmy jednak, że jakość materiału w formie cyfrowej zależy od jakości pierwotnego nośnika – jeśli film z taśmy będzie nieostry, nawet skanowanie może nie dać pożądanej jakości, natomiast lepszej metody na rynku nie ma. Zanim wprowadzimy film do skanera, sprawdzamy go – czyścimy, wycieramy z kurzu, weryfikujemy, czy taśma posiada jakieś ubytki. Po przeprowadzonym skanowaniu dokonujemy cyfrowej obróbki materiału, poprawiając jego jakość. Tak oddajemy klientowi.

Jak przegrywamy filmy 8mm w Meritum?

Na rynku usług cyfrowych działamy już niemal 30 lat, bowiem od 1991 roku. W swojej ofercie mamy zarówno przegrywanie kaset VHS, jak i właśnie jeszcze starszych filmów nagranych na taśmach 8mm. Możliwe jest zapisanie naszego filmu z taśmy celulozowej w formacie mp4 zarówno w jakości HD, jak i fullHD. W przypadku jakości HD cena wynosi 120 złotych za każde rozpoczęte 30 minut zgranego materiału. Jeśli zależy nam na nowoczesnej jakości fullHD, musimy dołożyć jeszcze 30 złotych do ceny za każde 30 minut nagrania. Taśmy możesz przynieść do naszych punktów w Krakowie, Wieliczce i Proszowicach, jednak równie dobrze chętnie je od Ciebie odbierzemy. Jeśli mieszkasz w innym rejonie Polski, skontaktuj się z nami, by bezpiecznie wysłać przesyłkę kurierem.

Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Meritum.