Dlaczego outsourcing IT się opłaca?

dłonie i klawiatura laptopa

Jeszcze kilka lat temu każda większa firma miała swój dział księgowy, prawniczy czy informatyczny. Dziś rynek pracy się zmienia i dla wielu przedsiębiorstw bardziej opłacalny staje się tzw. outsourcing, czyli zlecanie wykonywania pewnych usług firmom i specjalistom zewnętrznym, mającym własną działalność gospodarczą. Taki proces zachodzi między innymi w świecie usług informatycznych. Dlaczego outsourcing IT jest opłacalny?

Czym dokładnie jest outsourcing IT?

Outsourcing IT to może już nie nowy, ale na pewno wciąż rozwijający się trend w świecie biznesu. Polega na tym, by do pewnych usług wynajmować osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zamiast zatrudniać pracowników na umowę o pracę i tworzyć nowy dział. Korzeni outsourcingu można poszukiwać już w latach 20. XX wieku – wówczas swoją firmę prowadził Henry Ford. Człowiek, który stworzył światową markę w dziedzinie produkcji samochodów, uważał bowiem, że jeśli nie potrafimy zrobić czegoś taniej i jednocześnie lepiej od konkurencyjnych na danym rynku specjalistów, to lepiej zlecić wykonanie danej usługi właśnie im. Obecnie w dziedzinie IT zleca się różnego rodzaju zadania, m.in. tworzenie i zarządzania serwerem, bazami danych, tworzenie oprogramowań i usuwanie awarii.

Dlaczego outsourcing IT się opłaca? Ponieważ nie musimy szukać, szkolić i opłacać pracowników

pracownicy w biurzeZatrudnianie ludzi kosztuje i wie to każdy, kto choć przez chwilę prowadził własną działalność. Nie są to koszty małe, ponieważ oprócz samej pensji obejmują opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym pracownika,, ryzykiem jego dłuższej nieobecności w pracy, wypłacanie należnej pensji w trakcie urlopu. To powoduje, że po pierwsze zatrudniając specjalistów od IT we własnym przedsiębiorstwie, musimy samodzielnie ponosić ryzyko ich uzasadnionej nieobecności. Po drugie znalezienie wykwalifikowanych pracowników o potrzebnych nam umiejętnościach pochłonie sporo czasu i pieniędzy. Szansa, że nasz nowy administrator IT znajdzie się na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, jest raczej niewielka. Dodatkowo jeśli sami nie mamy wiedzy na temat usług IT, to trudno nam będzie zweryfikować umiejętności kandydata, a z pewnością same dokumenty potwierdzające teoretyczne wykształcenie nie wystarczą. Ponieważ rynek usług informatycznych się rozwija, nasi pracownicy powinni się regularnie szkolić, by podnosić swoje kwalifikacje, a tego typu szkolenia to spore wydatki.

Stawiając na outsourcing IT, nie musisz wynajmować pomieszczeń i tworzyć nowego działu

Outsourcing IT to nie tylko zyskanie czasu, ale i pieniędzy, które wydalibyśmy, tworząc własny dział IT. Jeśli nie mamy pomieszczeń, które moglibyśmy przystosować do pracy osób obsługujących serwer, to musimy takie pomieszczenia wynająć bądź ewentualnie na przykład dobudować kolejne skrzydło w naszej siedzibie. Dodatkowo pojawią się koszty związane z telefonami i latpopami służbowymi, miejscami parkingowymi czy wydatki na prąd. Jeśli mielibyśmy zatrudniać na przykład tylko kilka osób, taka inwestycja może okazać się nieopłacalna, dlatego lepiej zatrudnić specjalistów z firmy zewnętrznej.

Outsourcing IT to sprawdzony sposób na profesjonalną obsługę systemu informatycznego w Twojej firmie

dłonie i klawiatura komputerowaInformatyka z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija, a jeden specjalista zazwyczaj ma największą wiedzę w jednej dziedzinie. Nie można być najlepszym zarówno w zabezpieczeniu sieci, programowaniu JAVA i tworzeniu baz danych. Zewnętrzna firma IT przyśle nam takiego pracownika, którego potrzebujemy do rozwiązania danego problemu – lepiej go zna, dlatego wie, w czym się specjalizuje. Dzięki temu nie ponosimy także ryzyka nieobecności pracownika – to spada przedsiębiorstwo zewnętrzne, które musi zapewnić pomoc innego fachowca o tożsamych kwalifikacjach. Dostępność tego typu pracowników również przewyższa tych zatrudnianych samodzielnie – firmy IT często oferują pomoc 24 godziny na dobę, także w przypadkach niespodziewanych awarii, a ponadto kontakt telefoniczny i e-mailowy.

Outsourcing IT to dostęp do nowoczesnych narzędzi

Koszty oprogramowania IT w naszej firmie to zazwyczaj spore wydatki. Nie każde przedsiębiorstwo na nie stać, zwłaszcza mowa tu o mniejszych firmach, które dopiero zaistniały na rynku, a potrzebują kogoś, kto dopilnuje, by na przykład system obsługi klienta działał sprawnie. Konieczność zakupu oprogramowania zniknie, gdy zainwestujemy w usługi zewnętrznej firmy, która takie oprogramowanie zapewnia ze względu na prowadzoną działalność.

Jak widać, inwestując w zewnętrzną firmę oferującą usługi IT, możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także uniknąć różnego rodzaju kłopotów w postaci sporej odpowiedzialności czy utraty danych wskutek pomyłkowego zatrudnienia pracownika bez potrzebnych umiejętności. Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w dziedzinie dla Twojej firmy we Wrocławiu i okolicach, zgłoś się do Aitik.pl.