Rozwój technologii a zagrożenie?

technologia a nowinki

Ludzie coraz częściej zaskakiwani są coraz to nowymi wynalazkami. Czasem można odnieść wrażenie, że nic nie jest w stanie człowieka tak zadziwić, jak nowinki technologiczne. Oczywiście jest to tylko złudzenie. W rzeczywistości ludzie dziwią się wieloma rzeczami. Mimo wszystko dobrze, że w gazetach znajduje się rubryka donosząca o nowościach ze świata techniki. I to nie z tego względu, że tak wiele osób chce od razu kupować to, co pojawiło się jako nowinka technologiczna, ale z tego powodu, że społeczeństwo lubi podziwiać coraz to nowsze i lepsze rozwiązania.

Rzecz jasna pojawiają  się nieraz informacje o pojawiających się zbytkach za ogromne pieniądze, które w zasadzie nikomu do niczego raczej nie będą potrzebne, ale w zdecydowanej większości są to albo ulepszone technologie tego, co było, albo całkowicie nowe, nieznane światu urządzenia. Miło jest widzieć i na bieżąco obserwować, jak świat się zmienia i w jakim tempie rozwija się nauka i technika. To świadczy o tym, że człowiek nie próżnuje. O tym to od dawna wiadomo, że czasem wszelkie nowinki technologiczne mogą też napawać niepokojem.

Technika – wielka szansa dla ludzkości?

Chodzi bowiem o to, że niekiedy odnosi się wrażenie, że wszystko to, co do tej pory zostaje odkrywane w pewnym momencie może wymknąć się spod kontroli. W końcu albo pojawi się ktoś, kto zacznie te urządzenia wykorzystywać w niegodziwy sposób, albo zwyczajnie technika zacznie obracać się przeciw człowiekowi. Co do pierwszego przykładu, to już świat miał z tym zjawiskiem do czynienia. Chodzi o wynalezienie, może nie do końca wynalezienie, a raczej odkrycie atomu, który obecnie wiadomo w jakich celach jest stosowany. Co do drugiej kwestii, to niektórzy na pewno stukają się w głowę i myślą, jak technika może zacząć działać przeciw ludzkości. Oczywiście nie chodzi o to, że sama z siebie stanie w opozycji do człowieka i świata (chociaż swoją drogą i to jest możliwe, ponieważ co chwilę daje się słyszeć, że naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznej inteligencji, co poniekąd już w jakimś stopniu zostało zrealizowane), ale w sytuacji awarii jakiegoś urządzenia, wszystkie inne przy okazji również mogą ulec zepsuciu. Większość urządzeń jest ze sobą powiązanych i jak jedna rzecz odmówi posłuszeństwa, to reszta pójdzie w ślad za nimi. Przykładu daleko nie trzeba szukać. Przyjrzeć się temu można na przykładzie internetu.

ważne wzmianki o technologiach

Jak sieć przestanie działać, to większość urządzeń również przestanie funkcjonować- bankomaty, systemy inteligentnego kierowania ruchem, do tego zostanie sparaliżowana praca w szpitalach, urzędach, firmach- prawie wszystkie czynności wykonuje się bowiem za pośrednictwem sieci. Rozwój techniki jest wspaniały i wszelkie nowinki technologiczne dają mnóstwo radości, ale nie można zapomnieć również o tej drugiej stronie i ryzyku jakie technika może ze sobą nieść. Zatem wszystko można przyjmować z radością, ale mieć również na uwadze to, że nic nie trwa wiecznie i w pewnym momencie nawet najlepszy wynalazek może odmówić posłuszeństwa. Mając tę świadomość łatwiej będzie przyjąć tę rzeczywistość, gdy to już nastąpi.