Tokarki występujące na rynku – krótka charakterystyka

Charakterystyka tokarek

Tokarka do metalu używana jest  do  obróbki  powierzchni  obrotowych  zewnętrznych i  wewnętrznych  poprzez toczenie i wytaczanie.  Podstawowymi  ruchami urządzenia są: ruch  główny  obrotowy przedmiotu obrabianego oraz prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia. Pierwszy prototyp tokarki powstał 1712 roku, a pierwsza stosowana tokarka zaczęła pracować od 1870 roku. Współczesne tokarki klasyfikuje się w następujący sposób: kłowe, uchwytowe, tarczowe, karuzelowe, rewolwerowe, półautomaty tokarskie, automaty tokarskie jednowrzecionowe i wielowrzecionowe, zataczarki i branżowe.

Tokarki kłowe i tokarki ciężkie

Tokarki kłowe wyposażone są w uchwyt tokarski, który  umożliwia proces  toczenia, wytaczania, gwintowania, wiercenia i rozwiercania krótkich przedmiotów. Jednym z rodzajów jest uniwersalna tokarka do metalu używana w różnych gałęziach przemysłu związanych z  obróbką  części  w  produkcji  jednostkowej lub małoseryjnej. Poza różnorodnymi robotami tokarskimi, służy do toczenia gwintów nożem na całej długości rozstawu kłów. Innym przykładem tokarek kłowych są tokarki kłowe produkcyjne. Ten typ różni się od uniwersalnej budową konstrukcji.  Nie posiada skrzynki posuwów i śruby pociągowej, co uniemożliwia toczenia gwintów. Ta tokarka do metalu używana jest do wysoce wydajnej obróbki przedmiotów w produkcji średnioseryjnej, wielkoseryjnej oraz masowej. Ma zwiększoną moc napędu, bogate wyposażenie specjalne, łatwość przezbrajania i częściową automatyzację cyklu pracy. Kolejnym typem tokarki kłowej jest tokarka precyzyjna. Obróbka materiału tego typu tokarką odbywa się za pomocą noży o diamentowych ostrzach. Głównie wykonuje się tego typu urządzeniami obróbki wykańczającą. Następne w kategorii tokarek kłowych są tokarki ciężkie. Umożliwiają w jednym zamocowaniu toczenie zgrubne i wykańczające, toczenie stożków, wytaczanie otworów w przedmiotach o masie do 8 ton. W tego typu urządzeniach stosuje się często dodatkowe przystawki szlifierskie i frezarskie. Wśród tokarek kłowych wyróżnia się większą sztywności i wymiarami od pozostałych urządzeń kłowych.

Tokarki do metalu

Tokarki uchwytowe

Inną klasyfikacją urządzeń do obróbki są tokarki uchwytowe. Taka półautomatyczna tokarka do metalu używana jest do obróbki przedmiotów mocowanych w uchwycie wrzeciona posiadających kształt tarcz, krążków pierścieni oraz tulei. Wyposażona jest w dwa suporty krzyżowe. Tokarki uchwytowe dodatkowo dzielą się na tokarki uchwytowe czołowe obsługiwane od czołowej strony wrzeciona, tokarki uchwytowe boczne, tokarki pionowe, w których wrzeciona ustawione są pionowo, skośne o pochylonej osi wrzeciona względem pionu samego wrzeciona oraz tokarki dwuwrzecionowe, które zwykle są czołowe i pozwalają na obróbkę przedmiotu jednocześnie z dwóch stron.

Tokarki wielonożowe

Kolejnym rodzajem urządzeń są tokarki wielonożowe. Ten typ może posiadać budowę kłową lub uchwytową. Ta tokarka do metalu używana jest do pracy, która wymaga równoczesnego skrawania przedmiotu wieloma nożami zamocowanymi w specjalnych imakach nożowych. Długość przesuwu suportu jest taka sama jak długość toczenia jednym nożem.

Zapraszamy do korzystania z tokarek używanych, dzięki stronie Exapro tokarki używane.

Exapro

Źródła fotografii:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/Draaibank.png/200px-Draaibank.png

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/LatheDrivePlate-carriers.jpg