X35 – niesamowity samolot

X35

Konkurencyjne samoloty firm Lockheed (X-35 po prawej na zdjęciu) i Boeing (X-32, po lewej na zdjęciu) miały porównywalne osiągi. Przewaga X-35 nie była duża – pod pewnymi względami (np. wykrywalność dla radarów) X-32 był nawet lepszy. Zdecydowała jednak cena i zdolności manewrowe.

Samolot X-35 zbudowano z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki lotniczej. Jest wyjątkowo skuteczny na polu walki, zarówno przeciw innym samolotom jak i w precyzyjnych atakach na cele naziemne. W konstrukcji samolotu wykorzystano materiały kompozytowe, więcej w nim plastiku niź metalu. JSF ma być niemal niewykrywalny dla radarów. Obniżona temperatura gazów wylotowych z silnika utrudnia zestrzelenie JSF rakietowym pociskiem kierowanym w podczerwieni.

Pomimo zaawansowanej techniki udało się utrzymać niskie koszty wytwarzania samolotu. Kosztuje on 25 – 30 milionów dolarów (w porównaniu do 50 – 80 milionów dolarów płaconych za najnowsze cięższe myśliwce wielozadaniowe i kilkuset milionów za bombowce strategiczne). Jak obniżono koszty? Firma Lockheed wykorzystała wielee rozwiązań z cięższego samolotu bojowego F-22. Natomiast dzięki modułowej konstrukcji udało się łatwo pogodzić odmienne wymagania lotnictwa i marynarki wojennej. Różne modele JSF można produkować masowo są bowiem „zbudowane z klocków”.